Adaptacja dziecka do przedszkola to stres zarówno dla dziecka, jak i jego rodzica.

Zanim jednak dojdzie do adaptacji, w której uczestniczy dziecko, warto zadbać o adaptację rodzica. Być może zabrzmi to obco, ale oswojenie się z tą decyzją jest kluczem do późniejszego sukcesu. Jeśli rodzic będzie zdecydowany i pewny siebie łatwiej będzie mu zaufać przedszkolu i powierzyć mu swój największy skarb – swoje dziecko. Pójście do przedszkola to dla dziecka zupełnie nowa rzeczywistość, pełna reguł i zasad. Świat, do którego dziecko nie jest przyzwyczajone. Jeśli dziecko nigdy nie zostawało pod opieką kogoś innego niż rodziców, to będzie mieć utrudnione zadanie. W końcu do tej pory mama była zawsze obok. Jednak istnieje wiele sposobów na to, aby jak najlepiej przygotować swoje dziecko do przedszkola. Tak, aby okres adaptacji przebiegł, jak najmniej boleśnie.

Zanim będę przedszkolakiem

Przyzwyczajanie dziecka do nowego miejsca i trybu dnia warto podjąć już na kilka miesięcy wcześniej. Najlepiej zacząć od dostosowania planu dnia do tego, który proponuje dane przedszkole. Wypracowane ramy dnia pomagają dziecku poczuć się bardziej bezpiecznie i łatwiej zaakceptować panujące w przedszkolu zasady. Istnieją sposoby, na to aby ułatwić dziecku adaptację do przedszkola. Jednak należy pamiętać o tym, że nie da się tego zrobić w kilka dni, często nawet kilka tygodni, to za mało. Dzieje się tak dlatego, że dziecko wynosi doświadczenia ze swojego domu rodzinnego. Do przedszkola wchodzi z pewnego rodzaju bagażem doświadczeń, pomimo że ma dopiero kilka lat. Każde dziecko w indywidualny sposób adaptuje się do warunków przedszkolnych. Jednak jeśli rodzice zadbają odpowiednio wcześnie o kształtowanie pewnych umiejętności, to dziecko szybciej przyzwyczai się do przedszkola.

Co może zrobić rodzic aby ułatwić dziecku adaptację?

Pomocne są książeczki o tematyce wprowadzającej dziecko w przedszkolny świat, które rodzić może czytać dziecku na kilka miesięcy przed pójściem do przedszkola. Wykorzystywanie różnych metod i sposobów na przekazywanie informacji o nowym miejscu pomoże dziecku przygotować się na dużą stymulację wszystkich zmysłów, jakiej dziecko doświadczy w przedszkolu. Ważne jest zobaczenie miejsca gdzie jest przedszkole, które możemy z dzieckiem widywać np. spacerując systematycznie w okolicy gdzie znajduje się placówka. Wspólne przygotowanie i kupienie wyprawki angażuje dziecko w te wszystkie aktywności, które pomogą mu szybciej zaakceptować nową sytuacje i nowe miejsce.

Zabawa na placu zabaw, spotkania z rówieśnikami

To elementy, które muszą znaleźć się na pierwszym miejscu. Rodzice powinni zadbać o to, aby dziecko miało, jak najczęściej kontakt z dziećmi w podobnym wieku.

Wspólna zabawa w przedszkole rodzica z dzieckiem

Wykorzystanie misiów i lalek jest bardzo dobra alternatywą aby stworzyć z dzieckiem przedszkolny dzień od śniadania po zabawy tematyczne na dywanie. Z misiami i lalkami możecie jeść , bawić się i śpiewać piosenki. Taka zabawa oczami dziecka naturalnie obrazuje mu przedszkolną rzeczywistość.

Warto skorzystać z organizowanych przez przedszkole dni otwartych

Dziecko na takich spotkaniach poznaje budynek, salę, panią wychowawczynię bierze udział w zajęciach integracyjnych i wspólnej zabawie z innymi dziećmi. Nasze przedszkole indywidualizuje proces adaptacyjny dzieci uwzględniając rodziców jako partnerów aby przebiegał jak najbardziej łagodnie i naturalnie. Wspólnie przekraczamy próg przedszkola kroczek za kroczkiem . A w adaptacji przedszkolnej małego dziecka stawiamy przede wszystkim na szczerość i zaufanie.

Kiedy dziecko jest już przedszkolaczkiem…

Rano unikaj pośpiechu

Po pierwsze należy wyjść do przedszkola wcześniej. Pośpiech, nerwowość wprowadza napiętą atmosferę, którą dziecko czuje. Rozstanie z dzieckiem w przedszkolu może potrwać i warto mieć taką świadomość. Unikaj przychodzenia z dzieckiem na ostatni moment. Jeśli macie taką możliwość, to wyprawa do przedszkola niech będzie miłym spacerem.

Krótkie pożegnanie

Nie przeciągaj pożegnania z dzieckiem. Jeśli maluch płacze, to Twoje przebywanie w przedszkolu i próby uspokojenia i tak na nic nie pomogą wtedy warto porozmawiać z nauczycielem i dyrektorem aby poszukać indywidualnej strategii dopasowanej adaptacji do potrzeb dziecka, którą oferuje nasza placówka.

Małymi kroczkami wydłużaj pobyt dziecka w przedszkolu

Nie zostawiaj dziecka od razu na kilka godzin w przedszkolu. Zacznij przyzwyczajanie malucha do pobytu w przedszkolu od jednej godziny dziennie. Nowe środowisko z pewnością dostarczy dziecku wielu nowych bodźców i stresu, dlatego należy zadbać o to, aby nie zniechęcić dziecka. Nie mów do dziecka, że za chwilkę po nie przyjdziesz bo to nie prawda. Ważne, żeby dziecko wiedziało kiedy i kto po nie przyjdzie do przedszkola. Warto wykorzystać do tego pory dnia i posiłki gdyż dziecko nie zna się na zegarku. Jeśli zapewniamy dziecko, że odbierzemy je z przedszkola np. po obiedzie musimy dotrzymać słowa aby dziecko nie utraciło do nas zaufania. Posługiwanie się czasem rozgraniczonym na posiłki jest dla dziecka jasne i zrozumiałe.

Bądź opanowany i cierpliwy

Nie oczekuj, że dziecko od pierwszych dni w przedszkolu będzie chętnie opowiadać o tym, co tam robiło w co i z kim się bawiło. Dla dziecka w przedszkolu na początek jest dużo emocji i zmian dlatego może wcale nic nie opowiadać. Daj dziecku czas na przyzwyczajenie się do przedszkola.

Współpracuj z nauczycielami

Wszelkie wątpliwości na temat adaptacji dziecka do przedszkola omawiaj z nauczycielami. Jednak nie rób tego w obecności dziecka. Pytaj o zachowanie dziecka, jego kontakty z rówieśnikami, zjadanie posiłków i wykonywanie poleceń.

Poświęć swój czas dla dziecka po przedszkolu

Warto udać się na wspólny spacer lub pobawić się w ulubione zabawy dziecka. Czasem lepiej poleżeć razem na dywanie niż pójść na zatłoczony plac zabaw, czy na dodatkowe zajęcia popołudniowe , które obecnie są bardzo modne. Nadmiar dodatkowych bodźców dodatkowo pobudzi układ nerwowy zamiast go regenerować.

Zadbaj o zdrową przyszłość swojej pociechy